ELE GÜNE KARŞI 🧿 MFÖ şarkı sözleri

by James

“Ele Güne Karşı” şarkısı, MFÖ (Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur) tarafından seslendirilen bir şarkıdır. Şarkının sözleri şu şekildedir:

Arayıp sormasan da unuttum seni sanma
Dünya bir yana sen bir yana
Aşık ettin beni kendine sonra da terkettin gizlice
Aradım seni her yerde hiç kimselere soramadım

Bekledim dön diye dönmedin bile bile
Bile bile sevdiğimi korkundan gelmedin
Arayıp sormasan da unuttum seni sanma sakın
Dünya bir yana sen bir yana

Ele güne karşı yapayalnız böyle de olmaz ki
Nasıl da gittin insafsız böyle bırakılmaz ki
Unuturum sanmıştın güzelim
Gözüm yollarda kaldı

Haberin gelir bana duyarım nasıl olsa
Bilirim kimlerlesin ne yaptın neler ettin
Aklım fikrim hep sende sevsen de sevmesen de
Seni hiç aldatmadım aldatmayı hiç sevmem

Şarkı Analizi:

Şarkının başlangıcı, hayal kırıklığı ve terk edilme üzerine bir duyguyu dile getirmektedir. Şarkıda, bir ilişkide aşık olan kişi, sevdiği kişinin kendisini terk etmesiyle yüzleşmektedir. İlk bölümde, sevgilinin ayrılığına rağmen onu unutmadığını ve aramaya çalıştığını anlatan bir ifade bulunmaktadır. Ancak, sevgilinin gelmemesi ve umutlarının boşa çıkmasıyla birlikte şarkının gelişimi daha da hüzünlü bir hâl alır.

Şarkının ana teması terk edilme, hayal kırıklığı ve bekleyiş üzerine kuruludur. Şarkı, sevilen kişinin ayrılığına rağmen unutulmadığını, beklenildiğini ve ona duyulan sevginin hiç değişmediğini anlatır. İçerdiği duygu yoğunluğu ve açıklık, dinleyicinin sevgi, aşk ve terk edilme gibi duygusal deneyimlerine hitap eder.

Şarkıda, “ele güne karşı yapayalnız” ifadesi, yalnızlığı ve çaresizliği ifade eden bir metafordur. “Gözüm yollarda kaldı” ifadesi ise bekleyişin ve umutların sonuçsuz kalışını anlatır. Şarkı, duygusal bir anlatım dili kullanarak dinleyiciye sevginin acı veren yönlerini aktarmaktadır.

Şarkının genel mesajı, sevginin ve aşkın içinde yer alan zorluklara rağmen, duyguların kolayca unutulmadığını ve bekleyişin içindeki umutların devam ettiğini ifade etmektir. Şarkı, terk edilme ve hayal kırıklığına rağmen sevginin devam ettiğini vurgulayarak, dinleyicilere umut ve direnç mesajı vermektedir.